Milí Puzzlíci, od 27.6. do konca letných prázdnin fungujeme v obmedzenej letnej prevádzke. Expedovať budeme iba zo slovenského skladu, takže doba expedície sa môže trošku predĺžiť a časť tovaru nemusí byť dostupná. Ak sa to stane práve u Vašej objednávky, budeme Vás urýchlene informovať. Ďakujeme za pochopenie ❤️

Šijeme hodiny s pohyblivými ručičkami

Ak máme predškoláka alebo dieťa, ktoré zaujímajú neúnavné ručičky na stene, je možno ten správny čas pripraviť si hodiny s pohyblivými ručičkami. Často dostávam dotaz, ako vytvoriť otáčací mechanizmus cez viacero vrstiev. Ja využívam dva spôsoby: cez gombík/knoflík s gumičkou/šnúrkou alebo pomocou nitu/nýtu.
 
Potrebovať budeme:
hodiny0

✂︎ Krok 1 - Zameriame a vystužíme

V prvom kroku si nájdeme stred hodín na plátne. Nameriame pomocou pravítka alebo jednoduchým preložením látky na štvrtiny. A stred si zaznačíme. Tento krok je veľmi dôležitý, aby sa nám ručičky na hodinách krásne pohybovali a nepresahovali na niektorej zo strán.   

Bavlnený panel si podžehlíme výstuhou cez pečiaci papier alebo bavlnenú látku. Žehlíme tlakom od stredu ku krajom.

hodiny5

✂︎ Krok 2 - Vyrobíme si ručičky

Od stredu hodín si zistíme dĺžku ručičiek. Necháme si aspoň 1 cm presah na opačnú stranu. Moja minútová ručička má 9 x 2 cm a hodinová má 7 x 2 cm. 

Každú ručičku si z pripraveného filcu vystrihneme 2 krát a zošijeme rovným stehom. Nie je potreba entlovať ako u bavlny. 

hodiny2

✂︎ Krok 3 - Natlčieme priechodky

Akonáhle máme pripravené hodiny i ručičky, urobíme si dierky do vyznačeného stredu hodín aj do oboch ručičiek (napríklad špicatými nožnicami). U ručičiek robíme dierku v rovnakej vzdialenosti od všetkých troch okrajov približne 1 cm od konca ručičky.

Teraz budeme potrebovať krájaciu dosku (po našom denko :D) a kladivoaby sme mohli natĺcť priechodky do jednotlivých kartičiek. Ak ste ešte nikdy priechodky nepoužívali, odporúčame mrknúť na toto krátke inštruktážne video.

hodiny32

✂︎ Krok 4 - Pripevníme ručičky k hodinám

Šnúrku prevlečieme prvým gombíkom a postupne priechodkami v minútovej, hodinovej ručičke a priechodkou v hodinách. Zakončíme druhým gombíkom, za ktorým urobíme uzol. A máme hotovo!

 hodiny1
 
hodiny4 (1)

 

Fantázii sa medze nekladú a ponúkame zopár ďalších tipov

  • Použiť sa dá i ozdobný knoflík napr. lienka/beruška.
  • Tvar ručičiek môže byť i mierne rozšírujúci.
  • Aternatívne sa dá použiť na princíp otáčania nit/nýt, ktorý popíšeme v najbližšom blogovom príspevku.
hodiny_nyt2 (1)

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie